Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Gözlük Kullanabilirim?

Burun estetiği (Rinoplasti), ülkemizde ve dünyada en çok yaptırılan estetik operasyonların başında geliyor. Bu kadar yaygın olmasına rağmen operasyon öncesi hastaların akıllarında pek çok soru oluyor. Özellikle sürekli gözlük takmak zorunda olanlar tarafından sıkça sorulan sorular ise, “Ameliyattan sonra gözlük takabilir miyim?” ya da “Burun estetiği ameliyatından ne kadar sonra gözlüğümü takabilirim?”. soruları. Bu sorulara verilecek en basit cevap ise, doktorunuz izin verene kadar gözlük takmamalısınız oluyor.

Burun estetiği ameliyatı olan kişiler, gözlük takmak için ameliyattan sonra birkaç hafta beklemek zorunda kalabilirler. Bununla birlikte; bazı cerrahlar, hastaların operasyon sonrasını takiben daha uzun süre gözlük takmamasını isteyebilir. Bu talebin iki nedeni vardır: hasta konforu ve uygun iyileşme süreci.

Burun estetiği ameliyatı sonrası gözlük kullanımı hasta konforunu olumsuz etkiliyor.

Ameliyattan hemen sonra her hastaların burnunda orta derecede ağrı ve şişlik görülür. Gözlük takma durumu, burun köprüsüne ağırlık ve baskı uygulayarak ek ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

İyileşme döneminde de gözlük kullanımına dikkat edilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların burunlarını koruması oldukça çok önemlidir. Gözlükler hafif olsa da, cerrahlar ameliyattan sonra çok erken dönemde gözlük takmanın başlangıçta nazal yapıyı olumsuz yönde değiştirebileceğinden endişe ediyorlar. Cerrahlar, burnun nihai sonucunu olumsuz yönde değiştirebileceğini ve istenmeyen bozukluklara neden olabileceğini belirtiyorlar.

Gözlük yerine bu süre içerisinde lens takılması tavsiye edilebilir. Gözlük kullanımı burun kemiğine baskı yapacağı için hastalar lens kullanıma yönlendirilir. Burun estetiği ameliyatlarında diğer ameliyatlarda olduğu gibi hasta doktor işbirliği oldukça önemlidir. O nedenle bu tavsiyeye uymak istenilen görünüme kavuşmayı sağlayacaktır.

Ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlandıktan sonra tekrar rahatlıkla gözlük kullanılabilir. Hastalar hayallerindeki görünüme kavuşurken; bu konuda biraz sabır ve özveride bulunması gerekebilir.

İyileşme sürecinde gözlük vb. kullanımlar için tavsiyeler:

  • Gözlük takarken ağrı olursa, gözlük bir süre çıkarılmalıdır.
  • Ağrı hissedilen durumlarda, gözlüğü kaldırarak burun dinlendirilmelidir. 
  • Burnu darbeden korumak gerektiği için temas gerektiren sporlardan 2 ay boyunca uzak durulmalıdır.
  • SCUBA veya şnorkel maskeleri gibi yüzü sıkıştıran maskeler 2 ay boyunca kullanılmamalıdır.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara