Çene deformitesi için kemik genioplasti işlemi, çenenin kemik yapısını yeniden şekillendirmek için kullanılan plastik cerrahi prosedürdür.

Genioplasti Nedir?

Çene deformitesi için kullanılan genioplasti, çenenin kemikli kısımlarını bir osteotomi (kemiğin kesilmesi) yoluyla düzeltmek için yapılan invaziv bir plastik cerrahi prosedürdür. En yaygın teknik, yatay bir osteotomiyi içerir. Çene, mandibuladan oluşur ve çenenin en çıkıntılı yönüne pogonion denir.

Çene deformitesi için bir kemik genioplastisinde, bir plastik cerrah sefalometrik kullanarak istenen çene ve çene çizgisi estetiğini oluşturmak için bu alanı değiştirecek ve ayarlayacaktır. Alloplastik çene implantları veya yumuşak doku dolgu maddelerinin aksine, bu plastik cerrahi kemiği temelden değiştirir.

Bu teknik ciddi çene şekil bozukluklarında, plastik ve rekonstrüktif ameliyatlarda kullanılabilir. Bir çene büyütme prosedürü genellikle yüz estetiğini daha da geliştirmek için rinoplasti, liposuction veya boyun germe gibi diğer cerrahi prosedürlerle birleştirilir.

Genioplasti Hangi kozmetik Sorunları Tedavi Eder?

Çene Şekli ve Boyutu: Çene deformitesi için kemik genioplastisinde doğrudan çene kemiğine ve yumuşak dokulara yapılan değişiklikler, çene şekli ve boyutunda önemli değişikliklere izin verir.

Genioplasti İçin İdeal Aday Özellikleri

Çene deformitesi için genioplasti için ideal aday, kemik küçültme gerektiren aşırı çıkıntılı bir çeneye, çenenin çok uzun veya çok kısa olmasına, makrogeni, mikrogeni, retrogeni, enine asimetriler veya yatay deformiteleri olan ciddi şekilde geri çekilmiş bir çeneye sahiptir. Çene deformitesi için genioplasti, periodontal hastalığı, alt dudak çıkıntısı veya kısa mandibula yüksekliğine sahip uzun dişleri veya diş köklerinde diğer anormallikleri olan kişilere önerilmez.

Genioplasti Yan Etkileri

Çene deformitesi için genioplasti işlemi sonrası olası yan etkiler arasında kanama, enfeksiyon, kemik rezorpsiyonu, osteotomi sonrası kemik segmentlerinin kaynamaması ve yüzün mental sinir veya inferior alveolar sinir hasarına bağlı duyusal değişiklikler yer alır.

Genioplasti Ameliyatından Ne Beklenir?

Osseöz genioplasti, çenenin kemik yapısını yeniden şekillendirmek için yapılan bir işlemdir. Çene deformitesi için genioplasti (mentoplasti), çene pitozu, mikrogeni, makrogeni veya kötü çene pozisyonu gibi çeşitli çene deformitelerini düzeltmek için kullanılan bir çene büyütme plastik cerrahi prosedürüdür. Bu ortognatik cerrahi, yüksek hasta memnuniyeti için önemli sonuçlar yaratabilir, ancak zihinsel sinirde kalıcı duyusal değişikliklere neden olan yüksek bir yaralanma riski taşır.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara