Cildiniz görünüşünüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Vücudunuzdaki en büyük organ olan cilt, sürekli beslenmeye ve korunmaya ihtiyaç duyar. Yaşın, güneş hasarının ve yerçekiminin etkileri profilinize zarar verdiğinde, cilt ve alttaki dermal doku hasar görebilir. Sivilce izleri, çatlaklar ve renk değişikliği gibi yaygın sorunlar da görünümünüzü azaltabilir ve genellikle etkili bir şekilde çözülmesi için kozmetik tedavi gerektirir.

Mekanik dermabrazyon, parlak ve daha genç görünen bir cilt arayanlar için giderek daha popüler bir tedavi haline geldi. Kişiselleştirilmiş bir tedavi planına dayanarak, daha pürüzsüz bir yüz dokusu ve daha genç bir cilt elde etmenize yardımcı olmak için bu teknik ideal bir seçimdir.

Mekanik Dermabrazyon Nedir?

Mekanik dermabrazyon, cildin dış katmanlarını soymak ve daha yeni, daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkarmak için tasarlanmış bir cilt yenileme prosedürüdür. Bu, cildin altındaki taze hücreleri ortaya çıkarmak için eski ve hasarlı cilt hücrelerini kazıyan özel bir tıbbi aletle yapılır. Bu prosedür cildin üst tabakasını temizleyerek yara izlerinin görünürlüğünü azaltmaya ve yüzeydeki kusurları ve düzensizlikleri ortadan kaldırmaya hizmet eder.

Mekanik Dermabrazyon Nasıl Etki Eder?

Mekanik dermabrazyon bir tür mekanik yüzey yenilemedir, yani cilt hücrelerini bir tür aletle fiziksel olarak gevşeterek çalışır. Şekerler, pirinç parçacıkları veya parçalanmış tohumlar gibi kaba bileşenler içeren cilt bakım ürünleri de mekanik dermabrazyon örnekleridir.

Mekanik Dermabrazyon Neleri Tedavi Edebilir?

Mekanik dermabrazyon çeşitli amaçlarla yapılır. Prosedür, hasarlı dokuyu soyarak daha sağlıklı, daha parlak cildin yeni katmanlarını ortaya çıkarmaya çalışır. Ton ve dokuyu güçlendirmeye ek olarak, dermabrazyon aşağıdakilerin tedavisine yardımcı olabilir;

  • Akne, ameliyat veya yaralanmalardan kaynaklanan yara izleri
  • Özellikle ağız çevresinde ince çizgiler
  • Yaşlılık lekeleri ve güneş lekeleri dahil güneşten zarar görmüş cilt sorunları
  • Eşitsiz cilt tonu
  • Deri çatlağı
  • Bazı iyi huylu cilt lekeleri veya büyümeleri

Mekanik Dermabrazyon Nasıl Yapılır?

Mekanik dermabrazyon genellikle IV sedasyon kullanılarak gerçekleştirilir. İşlem başlamadan önce cildiniz temizlenir ve tedavi yapılacak alanlar buna göre işaretlenir. Tedavi sırasında nispeten minimum rahatsızlık yaşamanızı sağlamak için IV sedasyon kullanılacaktır.

İşlem sırasında, doktorunuzun cihazı yüzeyde hafif bir basınçla hareket ettirebilmesi için cildiniz gergin tutulacaktır. Bu işlem, durumunuzun ciddiyetine ve tedavi edilen alan sayısına bağlı olarak 30 dakika ile bir saat arasında sürebilir. Yeni, daha sağlıklı dokuyu ortaya çıkarmak için cildinizin dış katmanları soyulacaktır.

Yüzde daha derin yara izi olan hastalarda mekanik dermabrazyon birden fazla seansta veya aşamalı olarak yapılabilir.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara