Yıllar geçtikçe, hamilelik, emzirme ve yerçekimi gibi faktörler bir kadının göğüslerine zarar verir. Cilt elastikiyetini kaybettiği için memeler genellikle şeklini ve sıkılığını kaybeder ve sarkmaya başlar. Göğüs dikleştirme veya mastopeksi, sarkan göğüsleri dikleştirmek ve yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

Mastopeksi için en iyi adaylar, ameliyatın neler başarabileceği konusunda gerçekçi olan, sağlıklı, duygusal olarak dengeli kadınlardır. En iyi sonuçlar genellikle küçük, sarkık göğüsleri olan kadınlarda elde edilir. Her büyüklükteki göğüs dikleştirilebilir, ancak büyük göğüslerde ameliyatın etkisi o kadar uzun sürmeyebilir.

Birçok kadın mastopeksiyi tercih etse de daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, meme dikleştirmenizi ertelemek iyi bir fikir olabilir. Gelecekteki gebelikleri etkileyen özel bir risk bulunmamakla birlikte (örneğin, mastopeksi genellikle emzirmeyi engellemez), hamilelik muhtemelen göğüslerinizi tekrar esnetebilir ve işlemin sonuçlarını dengeleyebilir.

Meme Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastaların tercih edebileceği meme dikleştirme türü vardır, en yaygın olanı ise mini dikleştirmedir.  Bu dikleştirme aynı zamanda meme sarkması daha az belirgin olan kişiler içindir. Bu mastopeksi sırasında doktor, areolanın dışından bir kesi yapar. Daha sonra fazla doku çıkarılır ve meme başı areola kompleksi 1-2 cm yukarı veya aşağı hareket ettirilir.

Göğüslerin ciddi şekilde sarktığı ve areolanın kıvrımın altına düştüğü durumlarda doktorunuz geleneksel, tam bir mastopeksi önerebilir. Bu meme dikleştirme türünde, istenen nihai sonuca göre meme başı 8 cm veya daha fazla yükseltilebilir. Baş aşağı “T” şeklinde bir kesi oluşturulur, areolanın dış sınırından aşağıya doğru ve göğüs kıvrımı boyunca vücudun doğal eğriliği ile hizalanır. Fazla doku çıkarılır ve meme ucu daha uygunbir konuma yükseltilir.

Meme Dikleştirme Sonrası İyileşme

İyileşme süresi kişiye göre değişse de çoğu hasta iyileşmelerini hızlı ve yönetilebilir bulmaktadır. Doktor, birkaç gün boyunca minimum gerginlik, yatak istirahati ve azaltılmış aktivite önerir. İlk hafta sıvıları temizlemek için küçük drenaj tüpleri yerleştirilir ve gazlı bez dikişlerinizi kapatır. Bu dikişler bir ay içinde tamamen eriyecektir. Areola/meme başı bölgesinde biraz hassasiyet ve hatta hassasiyet eksikliği yaşayabilirsiniz. Bu normal ve geçicidir.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara