Sekonder rinoplasti, burun estertiğinin sonuçlarıyla ilgili sorunları düzeltmek için yapılan kozmetik cerrahi işlemlerinden biridir. Revizyon rinoplasti olarak da adlandırılan sekonder rinoplasti, birincil rinoplastide hayal kırıklığı yaratan sorunları düzeltebilir, burun tıkanıklığı ve nefes alma sorunları gibi fonksiyonel sorunları çözebilir. Revizyon veya sekonder rinoplastinin amacı, diğer yüz özelliklerinizle uyumlu, doğal görünümlü sonuçlar üretmek ve temiz bir nefes geçişi sağlamaktır.

Rinoplasti, tüm plastik cerrahi prosedürlerinin en karmaşık ve zorlu olanlarından biridir. Cerrah, yüz görünümünde ince iyileştirmeler yaratmak için burnun alt yapısında kesin değişiklikler yapmalı ve aynı zamanda zahmetsiz nefes almak için hava yollarının açık kalmasını sağlamalıdır. İlk burun estetiğinizin sonuçlarından memnun değilseniz istediğiniz sonucu elde etmek için sekonder rinoplasti ameliyatını düşünebilirsiniz.

Revizyon Rinoplastinin Primer Rinoplastiden Farkı

Hem birincil rinoplasti hem de revizyon rinoplasti, yeni görünümünü diğer özelliklerinizle uyumlu tutarken burnunuzu daha çekici hale getirerek yüzünüzün görünümünü iyileştirmeyi amaçlar. Her iki prosedür de burun fonksiyonunu geri kazanmaya ve kolay nefes almayı sağlamaya yardımcı olabilir.

Sekonder Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Revizyon rinoplasti genellikle cerrahların kulaktan, septumdan veya kaburgalardan alınan kıkırdak greftlerini kullanarak burun köprüsünü veya ucunu yeniden oluşturmasını gerektirir. Kıkırdağa hacim kazandırmak ve yeniden inşa edilen bölgeye sağlıklı bir kan akışı sağlamak için, saç çizgisi boyunca kafa derisinden toplanan, fasya olarak bilinen kolajen bağ dokusu da aşılanabilir. Küçük kıkırdak parçalarını fasyaya sararak, burnun şeklinde çok küçük ayarlamalar yapmayı sağlayan hassas şekilde kalıplanmış greftler oluşturulabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Sekonder rinoplasti için iyileşme süresi ameliyatın doğasına göre değişecektir. Küçük revizyon prosedürleri, orijinal rinoplastiden çok daha hızlı iyileşirken, daha kapsamlı revizyonlar biraz daha uzun bir iyileşme süresine neden olabilir.

Revizyon burun ameliyatı sonrasında ilk hafta, burnunuzun yeni şeklinde kalmasını sağlamak için koruyucu bir alçı uygulaması yapılabilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için bol bol dinlenebilmeniz önemlidir.

Cerrah alçıyı çıkardıktan sonra dilerseniz işe ya da okula geri dönebilirsiniz. Ancak, bu süre zarfında burnunuzu bantlamanız gerekebileceğini ve yine de biraz morluk, şişlik ve rahatsızlığınız olacağını unutmayın. 6 hafta sonra şişliklerin yaklaşık %80’i geçmeli ve ilk yıl ile 18 ay arasında yeni burnunuzun son şeklinin ortaya çıktığını görmelisiniz.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara