Güzel bir yüz, gözleri, burnu, dudakları, yanakları ve çenesi birbirine orantılı olarak dengeli bir yüzdür. Yüzün farklı bölümleri arasında orantısızlık olan hastalarda yapısal bütünlüğü artırmak ve daha dengeli ve çekici bir yüz oluşturmak için malar implant kullanılabilir.

Yanakların ve çenenin büyütülmesi en yaygın yüz implantı prosedürüdür. Bir çene implantı çenenin görünümünü iyileştirebilirken yanak implantları, düz yanaklara daha hacimli bir görünüm verebilir. Malar implantlar biyouyumlu malzemelerden yapılmıştır ve istenen sonuçları elde etmek için farklı şekil ve boyutlarda mevcuttur.

İyi sağlık, implantasyon prosedürünün ön koşullarından biridir. Sigara içmek vücudun yara iyileştirme yeteneğini engeller ve yara izinin artmasına neden olur. Sigara içiyorsanız, cerrahınız ameliyattan önce sigarayı bırakmanızı isteyebilir.

Malar İmplant İşlemleri

İmplant ameliyatı genel anestezi veya intravenöz sedasyon altında yapılır. Çene implantı için ya çene altından ya da ağız içinde alt dudağın altından bir kesi yapılır. Yanak implantı için genellikle ağız içinde üst dudaktan bir kesi yapılır. Yüze yönelik diğer işlemlerle birleştiğinde, kesi alt göz kapağı içinden veya saç çizgisi içinden yapılabilir. Bu nedenle ameliyat izi ya görünmez ya da zor fark edilir. Daha sonra kesi yoluyla çene veya yanağa uygun bir implant yerleştirilir. İmplant ya iyi oturan bir cep yapılarak ya da çevresindeki kemiğe ya da yumuşak dokuya sabitlenerek yerinde tutulur. Kesi son olarak ameliyattan 1-2 hafta sonra alınacak emilebilir dikişlerle kapatılır.

Malar İmplant Ameliyatı Sonrası dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra ağrıyı ve enfeksiyon riskini azaltmak için ağrı kesiciler ve antibiyotikler reçete edilir. İşlem sonrasında ameliyat edilen bölgede lokalize şişlik, renk değişikliği, uyuşma veya rahatsızlık gelişebilir. Bazı yüz hareketleri de iyileşme aşamasında geçici olarak kısıtlanabilir. Ameliyatın nihai sonuçları ve görünümdeki gerçek iyileşme ancak ameliyattan 3-4 ay sonra takdir edilebilir. Görünümdeki bu son gelişme kalıcıdır. Ameliyattan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal cerrahınızla iletişime geçin;

  • Anormal ağrı veya şişlik
  • Kesi yerinden anormal akıntı
  • Yüksek ateş

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara