Bukkal yağ pedleri ya da malar yağ yastığı yanak ve çene arasında bulunmaktadır. Büyük yanak yağ yastıkçıkları yüzün yuvarlak görünmesine neden olarak yüz hatlarını bozabilir ve yüz estetiğini olumsuz etkileyebilir. Bukkal yağ yastığının çıkarılması, açılı ve tanımlanmış bir orta yüz konturu oluşturmak için pedlerin bir kısmını veya tamamını çıkararak yüzü inceltir. Bu işlem bişektomi olarak da bilinir.

Birçok insan için tombul yanaklar bir utanç kaynağıdır. Yanak bölgesinde dolgunluğa neden olan yanak yağları genetik olabilir, yani yağ yastığı aldırma ameliyatı olmadan ince, belirgin elmacık kemikleri görünümüne ulaşmak neredeyse imkansızdır. Dolgun yanaklar ve aşırı belirgin yağ yastıkçıkları, “bebek yüzü” görünümü oluşturabilir ve elmacık kemiklerini gizleyebilir.

Elmacık kemiklerini göstermek ve istenmeyen yanak yağlarını gidermek için hastaların birkaç gelişmiş ve etkili plastik cerrahi seçeneği vardır. Bazı hastalar için liposuction, alt yanaklardaki tombul bukkal yağ sorununu çözebilirken, diğerleri için bukkal yağ aldırma prosedürüne ihtiyaç duyulur.

Malar Fat Pad Rezeksiyonu Nasıl Yapılır?

Önce ağız temizlenir ve durulanır. Ardından yanak bölgesine enjeksiyon yoluyla lokal anestezi yapılır. Hasta rahatladıktan sonra aşağıdaki adımlar gerçekleştirilir;

Ağız içinde üst azı dişlerinin arkasından 1-2 cm’lik küçük bir kesi yapılır.

Yağ yastığının bir kısmını veya tamamını yanaklardan çıkarmak için makas ve cerrahi malzemeler kullanılır.

Kesileri kapatmak için eriyen dikişler kullanılır. Diğer yağ yastığının alınması için işlem ağzın diğer tarafında tekrarlanır. Toplam işlem süresi sadece yaklaşık 30 dakikadır. Hasta işlemden kısa bir süre sonra evine dönebilir.

İşlem Sonrası İyileşme

Bu prosedür için iyileşme süresi çok kısadır. Hastalar işlemden sonra biraz şişlik fark edebilir ve hafif ağrı oluşabilir. Bu yan etkileri azaltmak için yüze buz uygulanabilir ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Hastalar genellikle işlemden sonra 2-3 gün içinde işlerine ve normal aktivitelerine dönebilirler.

Malar Fat Pad Rezeksiyonu Adayları

Yanakları şiş veya yuvarlak yüzü olan erkek ve kadınlar bu ameliyat için aday olabilir. Düzenli egzersiz yapan ve sigara içmeyen sağlıklı hastalar en iyi sonuçları alır. Doktorunuz farklı bir yüz plastik cerrahisi için daha iyi bir aday olduğunuzu düşünürse, estetik hedeflerinize göre bir öneride bulunacaktır. Örneğin, yüzde yaşlanma belirtileri yaşıyorsanız, yanak yağının alınması yerine yağ grefti, yanak germe veya yüz germe veya başka bir yüz gençleştirme prosedürü önerilebilir.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara