Jinekomasti, erkeklerde aşırı gelişmiş veya büyümüş göğüsler ile karakterizedir. Her yaştaki erkeklerde yaygın olan, çeşitli faktörler aşırı meme büyümesine katkıda bulunabilir. Jinekomasti duygusal rahatsızlığa yol açabilir ve bir erkeğin benlik saygısını derinden etkileyebilir.

Jinekomastinin Nedenleri

Jinekomastinin ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. En etkili tedaviyi sağlamak için durumun arkasındaki nedeni tam olarak belirlemek önemlidir. Jinekomasti aşağıdakilerin bir sonucu olabilir;

– Genetik

– Hormonal dalgalanmalar (özellikle test…. ve östrojen seviyelerinde)

– Karaciğer, böbrek yetmezliği ya da hipertiroidizm gibi tıbbi durumlar

Jinekomastinin nedenini belirleyerek yalnızca uzun süreli bir sonuç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda altta yatan tıbbi sorunların uygun şekilde ele alınmasını da sağlamış olursunuz. Bununla birlikte, bazı durumlarda altta yatan bir neden bulunamayabilir. Bu durumlarda fizik muayene ve belirtilere göre bir tedavi planı oluşturulabilir.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde meme boyutunu küçültmek ve daha erkeksi bir üst vücut profili oluşturmak için tasarlanmış kişiye özel bir işlemdir. Ameliyat sırasında odak alanları şunları içerebilir;

– Aşırı meme dokusu

– İnatçı yağ bölgeleri

– Gevşek cilt

Jinekomasti Ameliyatına Uygun Musunuz?

Erkeklerin jinekomasti kadar kişisel bir endişe konusunda şeffaf olmaları zor olabilir. Ancak günümüzde tedavi seçenekleri ile bu durum dünya genelinde daha fazla ilgi görmektedir. Ameliyata uygunluğunuzu belirlemek için tam bir tıbbi ve fizik muayene yapılacaktır. Bu süreç, cilt kalitenizi, meme hacminizi ve durumunuzun olası nedenlerini göz önünde bulundurarak beklentilerinizi karşılamanız ve size en iyi tedavi planını önermek için gerekli bilgileri verir.

Jinekomasti Tedavi Seçenekleri

Jinekomasti tedavisi söz konusu olduğunda her iki göğüs için de liposuction kullanılabilir ya da fazla deri ve yağı çıkarmak için cerrahi tedavi gerekebilir. Bazı durumlarda iki yöntemi de içerek kombinasyon tedavisi uygulanabilir.

Liposuction: Yağ dokusu jinekomastiye katkıda bulunuyorsa, liposuction, yağ birikintilerini ortadan kaldırmak ve göğüs çevresini şekillendirmek için daha az invaziv bir yöntemdir. Prosedür genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılabilir ve çoğu durumda iyileşme süresi minimumdur. Bu prosedür, cildin yeni göğüs profiline sorunsuz bir şekilde uymasını sağlayan iyi cilt elastikiyetine sahip erkeklerde en iyi sonuçları verir.

Cerrahi tedavi: Optimal bir sonuç elde etmek için göğüsten çıkarılacak önemli miktarda glandüler doku veya cilt varsa daha kapsamlı cerrahi gerekebilir. Bu prosedür genellikle genel anestezi gerektirse de sonuçlar oldukça etkileyicidir. Bu prosedür, doğal bir görünüm elde etmek için meme başı ve areolanın yeniden boyutlandırılması veya yeniden konumlandırılması gerektiğinde de önerilir.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara