Genioplasti genel olarak çenesinin fiziksel görünümünü değiştirmek isteyen kişiler tarafından yapılır. Bu nedenle, ağız ve çene cerrahının müdahalesini gerektirebilecek tıbbi durumlar olmasına rağmen, birçok kişi genioplastiyi başka bir plastik veya kozmetik cerrahi türü olarak görmektedir. İki ana genioplasti türü vardır ve bunlardan biri implant ile yapılır.

Geneleksel genioplasti sırasında çene kemiğini hastanın çenesinin geri kalan kısmından kesmek için testere veya başka bir uygun ekipman parçası kullanır. Çene, ister geride ister çıkıntılı olsun, sorunu düzeltmek için ileri veya geri kaydırılarak yeniden konumlandırılır.

Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir başka genioplasti yönteminde ise plastik veya silikon implantlar kullanılarak bir kişinin çenesini yeniden şekillendirmek mümkündür. Bunlar gerektiğinde mevcut çene kemiğinin etrafına yerleştirilecektir. Bu işlem sırasında çene kemiğinin üzerine yerleştirilmek üzere bir implant seçilebilir ve gerektiğinde dikiş veya vidalarla sabitlenebilir. Dermal dolgu enjeksiyonları, genioplastinin başka bir alternatifidir ancak kalıcı değildir. Bu büyütme şekli, çenenizi şekillendirmek ve geliştirmek için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.

Genioplasti Sonrası İyileşme

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve soğuk kompresler kullanılarak ağrı azaltılabilir. 1 hafta sonra çoğu kişi günlük aktivitelerine dönebilir. Ameliyattan sonra 1-2 hafta boyunca hastaların başları yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatmalarını önerilmektedir.

Prosedürün türü, cerrahi değişikliklerin kapsamı, ne kadar çabuk iyileştiğiniz ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar iyileşme sürelerini ciddi şekilde etkileyebilir. İşlem tamamlandıktan sonra kişi herhangi bir komplikasyon olmaksızın 7 gün sonra işine dönebilir. Çene birkaç hafta içinde tamamen iyileşmiş görünebilir. Bununla birlikte, şişlik belirtisi olmadığında tam iyileşme gerçekleşir. Bununla birlikte, tüm cerrahi işlemler yan etki ve komplikasyon riski taşır. Genioplasti prosedürleri geçici yan etkilere neden olabilir;

  • Kızarıklık veya morarma
  • Hassasiyetveya ağrı
  • Şişme
  • His kaybı veya uyuşukluk
  • Genoplastinin olası komplikasyonları şunlardır:
  • Enfeksiyon
  • Sinirlere veya diş köklerine zarar
  • Dolgu veya implant malzemesine alerjik reaksiyon
  • İmplant pozisyonundaki değişiklikler

Genioplasti Faydaları

Genioplasti, kaymış, çıkıntı yapan veya yanlış hizalanmış bir çenenin estetik görünümünü değiştirebilir. Çenenin konumu ve boyutu, burun, alın ve yanaklar gibi diğer yüz özelliklerinin dengelenmesinde bütünleyici bir rol oynar, bu da genel yüz uyumuna katkıda bulunur ve çenesinden memnun olmayan kişiler için önemli faydalar sağlar.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara