Burun en belirgin yüz özelliklerinden biridir ve yüzün genel dengesi ve uyumunda büyük rol oynar. Burnunuzun görünümünden rahatsızsanız burun estetiği ameliyatı sizin için iyi bir seçenek olabilir. Rinoplasti, burnunuzun boyutunu, şeklini veya özelliklerini iyileştirmek için tasarlanmıştır, böylece yüz güzelliğinizi geliştirir. Burun estetiği ameliyatı, burnunuzdan nefes almayı engelleyen yapısal anormallikleri de düzeltebilir.

Birçok hasta, hayallerindeki burnu elde etmek için kıkırdak greftine ihtiyaç duyabileceklerini öğrendiğinde endişelenir. Bazıları greftlerin estetik sonuçlarını etkileyerek görünür hale geleceğinden endişe ederken, diğerleri kıkırdak grefti işleminin çok invaziv olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, greft rinoplastide burnu güçlendirmek, işlevselliğini geliştirmek ve tanımı geri kazandırmak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Greft genellikle burundaki diğer kıkırdaklardan (septal kıkırdak), konkal kıkırdaktan (kulaklar) veya kaburga kıkırdağından elde edilir.

Greft Gerektiren Rinoplasti Ameliyatı

Greftlerin kullanımı öncelikle rinoplasti prosedürünüz sırasında ele alınan konulara bağlıdır. Kıkırdak greftleri ilk burun estetiğinde uygulanabilirken, daha çok yapının hali hazırda büyütüldüğü ve zayıfladığı revizyon işlemleri ile uygulanmaktadır. Kıkırdak grefti kullanmanın en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Özellikle burun ucunda kıkırdağı zayıf, sarkık olan hastalarda burun yapısını desteklemek için greftler sıklıkla kullanılmaktadır.

Nazal valf çökmesi nedeniyle solunum sorunlarını önlemek için hava yolunu düzleştirirken veya genişletirken greftlere ihtiyaç vardır. Bazen burun yan duvarlarını desteklemesi gereken kıkırdak doğru yerde değildir ve yeniden konumlandırılması gerekebilir.

Burun kemerindeki çıkıntıların çıkarılmasından sonra burnun yapısal bütünlüğünü güçlendirirken greft kullanımı gereklidir. Bu, uygun nazal fonksiyonun yanı sıra ideal bir estetik sonucun korunmasına yardımcı olur.

Bir hasta revizyon ameliyatı geçiriyorsa, daha doğal ve estetik olarak hoş bir kontur elde etmek, burnu güçlendirmek ve yeniden oluşturmak için genellikle greft kullanılması gerekir. Örneğin, alar retraksiyonun düzeltilmesi, burun deliği kenarlarına ek destek sağlamak için kıkırdak gerektirir.

Kıkırdak grefti kulağa invaziv veya yoğun gelse de, burun içi (septal kıkırdak), kulak arkası (kulak kıkırdağı) veya memenin altındaki kıkırdaklar (kaburga kıkırdağı) gibi yara izinin kolayca gizlendiği çok küçük kesiler kullanılır.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara