Vajinoplasti, vajinanın görünümünü ve sıkılığını değiştirmek için yapılan bir vajinal rekonstrüksiyon işlemidir. Bu işlem sağlık nedenleriyle, kozmetik amaçlarla ve cinsel tatmini artırma amacıyla yapılır. Vajinoplasti, vajina gençleştirme işlemi olarak da adlandırılabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti genellikle hasta genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Ameliyat vajinanın kenarlarında gizli yerlerde kesiler oluşturarak ve ardından derinin altındaki kas dokusunu nazikçe sıkılaştırarak başlayacak. Ameliyat esnasında vajinal astarın (mukoza) bir kısmı çıkarılarak vajinal açıklık da küçültülür.

Kimler Vajinoplasti Adayıdır?

Vajinoplasti prosedürü her yaştan kadın için güvenli olsa da, vajinoplasti yaptırmak isteyenler genellikle çocuk sahibi olduktan sonra bu ameliyatı tercih ederler. Aynı zamanda işlem en fazla 30-50 yaş aralığındaki kadınlar tarafından tercih edilir. Vajinoplasti adaylarının fiziksel sağlıklarının iyi olması gereklidir. Aşağıdaki durumlarda vajinoplasti adayı olabilirsiniz;

Cinsel tatminini artırmak istiyorsunuz

Kendinize olan güveninizi ve cinselliğinizi geri kazanmaya çalışıyorsunuz

Mayo gibi dar veya açık giysiler giyme düşüncesi gözünü korkutur

Cinsel ilişki sırasında ağrı veya sızı yaşıyorsunuz

Doğumdan sonra vajinal kaslarınızın düzelmediğini hissediyorsunuz

Doğal olarak geniş bir vajinal açıklığa sahipsiniz

Vajinal gevşeklikten muzdaripsiniz

Vajinoplasti ve Labioplasti Arasındaki Fark

Vajinoplasti ve labioplasti, her biri kadın cinsel organlarının farklı bir bölümünü hedef alan iki farklı prosedürdür.

Labioplasti, labia veya vajinal dudakların görünümünü değiştirmeyi içeren bir plastik cerrahi prosedürdür. Bu işlem labia majora veya labia minora üzerinde yapılabilir ve ayrıca hasta dış dudak görünümünden daha fazlasına odaklanmak isterse bir vajinoplasti prosedürü ile eşleştirilebilir. Labioplasti genellikle bir hasta labia boyutunu ve şeklini değiştirmek veya onu simetrik hale getirmek istediğinde yapılır. Labioplasti, daha estetik bir görünüm vermek veya tahrişi azaltmak için labia parçalarının çıkarılmasını içerebilir.

Vajinoplasti, gevşek vajinal kasları sıkılaştırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bunun nedeni doğum, yaş, genetik veya vücuttaki değişiklikler olsun, vajinoplasti prosedürü kozmetik amaçlarla veya mesane kontrolüne yardımcı olmak gibi tıbbi amaçlarla kullanılabilir.

Vajinoplasti ile Ne Beklemeli?

Ameliyattan sonra biraz ağrı ve hassasiyet bekleyebilirsiniz. Vajinoplasti ameliyatı sonrasında şişlik ve morluk da sık görülür. Yaklaşık 4 – 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden, tampon kullanımından veya yorucu egzersizlerden kaçınmanız önerilir. Çoğu durumda, yaklaşık üç ayda günlük aktivitelere, yaklaşık bir hafta içinde ise işe dönebileceksiniz.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara